90'ların Aslını En Çok Zorlayan Taklitleri

90'ların Aslını En Çok Zorlayan Taklitleri

1. Ebru Gündeş – Muazzez Abacı Taklidiyle

Ebru Gündeş ile tanıştığımızda Gündeş 20'li yaşların başında Abacı ise 55 yaşındaydı. Abacı Zeki Müren ile birlikte zamanın Türk Sanat Müziğindeki en güçlü iki sesinden biri olarak kabul ediliyordu. Gündeş o yıllarda Abacı'dan yoğun izler taşıyordu. Özellikle sahnede yaşından büyük ve ağır duruşu, sesini kullanmadaki ustalığı ve daha birçok şey. Sanatçı sonrasında Türk Sanat Müziğinden kopacak, takip ettiği Abacı çizgisinden ayrılacak, daha popüler ve arabesk bir müzik türüne kayacaktı. Gündeş'in aradan geçen 25 senesi bize gösterdi ki sesi öylesine güzeldi ki hangi kulvarda yürürse yürüsün başarılı olması kaçınılmazmış.

   


 2. Mahsun Kırmızıgül – İbrahim Tatlıses Taklidiyle

İstanbul'u yenmeye gelmiş, hırslı, fakat hor görülmüş taşralı türkücü bayrağını 80'lerde olduğu gibi 90'lı yıllara da elinde taşımış olan İbrahim Tatlıses 90'ların başında rakipsiz olarak zirvedeydi. Ta ki bıyıkları yeni terlemiş Mahsun adında genç bir adam karşısına dikilene dek. Mahsun Kırmızıgül Tatlıses'in daha önceki rakiplerinin protopine uymuyordu. Uzun boylu, düzgün fizikli, yakışıklı, onlardan ve Tatlıses'den daha gençti. Mahsun, Tatlıses'in taşralı veya taşradan gelerek büyük şehirlere göç etmiş Anadolu ailelerinden oluşan kitlesine en az onun kadar hitap edebiliyordu. Kırmızıgül özel hayatında da Tatlıses'in yolunu tercih etti. Dönemin en güzel, beğenilen, gündemdeki kadınlarından Kadırgalı Aysel lakabıyla tanınan Seda Sayan ile birlikteliği oldu. Sayan'ın Tatlıses'in tercihleri Perihan Savaş, Hülya Avşar gibi kadınlardan eksiği yoktu. Verdiği sosyal mesajlar ve şarkılar, kliplerini kendi çekmek isteği, dizilere ve sinemaya yatkınlığı ile Kırmızıgül'ün Tatlıses'e benzer yönleri sayılamaz derecede çoktu. Nihayetinde Mahsun aradan geçen 25 yıla yakın sürede bir ikon haline geldi.

   


 3. Asya – Nilüfer Taklidiyle

Nilüfer'in naifliğine sahipti. Ses tonunun benzerliğiyle de dikkat çekiyordu. 90'larda eğer ünlü bir şarkıcıysanız mutlaka birkaç kopyanız piyasada şansını deniyordu. (Emral-Emrah örneği bu denemelerden en kötüsü olarak hafızalarımızda) Asya'nın sanatçı karakteri taklit denilemeyecek kadar özgün fakat özellikle benzetildiği Nilüfer'i zorlayacak denli kaliteli bir müzik anlayışına sahip olmasıyla bu listeye yerleşti. Bana göre sanatçı hakettiği saygıyı ve popülerliği hiçbir zaman yakalayamadı.

   
 4. Bendeniz - Sezen Aksu Taklidiyle

Sezen Aksu'nun Gülümse albümünün ardından büründüğü yeni imajı Türk halkının çok hoşuna gitmişti. Yabancıların tabiriyle "influential"-"nüfuzlu" bir kadın olan Sezen Aksu'nun çok sayıda türevi müzik dünyasında şansını denedi. Bendeniz Aksu'nun yeni imajını anımsatan bir saç modeli ve kendisine hayli benzeyen sesiyle Gülümse'den birkaç sene sonra Türk Popunda sahne aldı ve güzelliğiyle çok sayıda erkeği kendisine aşık etti, şiirler yazdırdı. (Ceyhun Yılmaz)
 5. Gökhan Tepe – Tarkan Taklidiyle

Bugün özellikle romantik şarkılarıyla tanınan Gökhan Tepe'nin ilk klibi yayınlandığında Tarkan'a ne kadar çok benzediği konuşulmuştu. Bazı kliplerinde Tarkanvari hareketleri, saç modelleri, bakışları, dansları dikkat çekmişti. Tepe yaş aldıkça kendini buldu ve "pantolonunu sevdim, çıkar onu bebeğim" çizgisinden, kötü bir taklit olmaktan vazgeçti.

u 6. Suat Suna – Kayahan Taklidiyle

Uzun süre Türk Pop Müziğinin kulvarında rakipsiz sanatçılarından biri olan Kayahan'ın tahtı ilk defa bu denli ciddi bir rakip tarafından sarsılmıştı. Suat Suna'ya taklit demek haksızlık olur ama kalitesiyle, aslını (hocasını) zorlamak konusunda hayli başarılı bir sanatçıydı.

 7. Sibel Tüzün – Sezen Aksu Taklidiyle

90'ların en pozitif ve enerjik şarkıcılarından biri olan Sibel Tüzün'ün hamamda çekilmiş klibi, Kaçın Kurası yayınlandığında şarkıdaki ve Tüzündeki Sezen Aksu havası oldukça belirgindi. Tüzün Aksu'ya benzer bir kariyer hevesiyle yanıp tutuşuyordu. Herşey beklediği gibi olmasa da 2000'li yıllarda Türkiye'nin Eurovision temsilcisi olarak büyük bir heyecan yaşadı.

 8. Mert Ekren – Mustafa Sandal Taklidiyle

Mustafa Sandal'a ikizi kadar benzeyen Mert Ekren, anlaşılan o ki bu benzerlikten rahatsız değildi. Saçını onun gibi kestiriyor, onun gibi dans ediyor, onun gibi poz kesiyordu. Sandal benzerliğini sonuna kadar kullanmaya çalıştı. Tam bir çıkış yakalamaya başladığı zamanda gerçekleşen 17 Ağustos depremiyle henüz başlamak üzere olan Mert Ekren fırtınası da dinmiş oldu.

    9. Ömür Gençel – Kenan Doğulu

Sözleri Kenan Doğulu'nun çıkış şarkısı olan Yaparım Bilirsin'i andıran bir şarkıyla çıkış yapan Ömür Gençel'in şarkısı da 90'ların hatırlanan şarkılarından biri olmuştu.
 10. Haramiler – Cem Karaca

Kendilerini radyoda ilk kez dinlediğimde Cem Karaca'nın yeni şarkısını dinlediğimi, Karaca'nın kült haline gelebilecek bir şarkıya daha imza attığını düşünmüştüm. 

No comments:

Post a Comment