90'ların Anlaşılmaz Girişli Şarkıları

90'ların Anlaşılmaz Girişli Şarkıları

1. Cem Karaca - Raptiye Rap Rap (1992)

Haniminihüppette zikipatpat reprep
Tebeşte gayyuş illede kıtmir reprep

Büyükusta'nın kendine has üslubuyla icra ettiği sistem eleştirisi...
  2. MFÖ - Sude (1990)

Alele, lolele, nai, nayi yau, nurunda nurunda iyaia

Özkan Uğur, anlaşılması zor nidaların 90'lardaki baş aktörüydü. MFÖ'nün tüm çılgın hallerinin damıtılmasıyla oluşmuş, olgunluk çağlarının giriş şarkısı.
  3. Yonca Evcimik - 9.15 Vapuru (1991)

Okayi yamaşita kompampa kompampa

Yetenekli dansçıları, saç bantları ve Çılgın Bediş dizisiyle dikkat çeken, dönemin çocuklarının Selena Gomez'i, Aleyna Tilki'siyi Yonca Evcimik. 90'ların tartışmasız en renkli isimlerinden olan Yonca Evcimik aynı zamanda anlaşılmaz girişli şarkılarıyla da hem dumur yaratıp hem de beğeni topluyordu. Sanatçının dansçılarından birçoğu (Çıtır Kızlar, Birkaç İyi Adam, Faruk K) sonrasında kendisi gibi şarkıcılıkta şansını denedi. En büyük destekçileri Sezen Aksuvari anaç tavırlarıyla da bilinen Yoncimikti.
  4. Hakan Peker - Salına Salına (1997)

Hepumbayi yeımpo, hepumbayi yeımpoo..

Bana göre kendisine en çok yakışan imaj öğelerinden top sakalıyla çıkardığı 90'ların sonlarına denk gelen ve şarkıyla aynı adı taşıyan albümde yer alan Salına Salına, dansları ve kıyafetleriyle 90'ların 2000'lere dönük yüzünün bir temsilcisiydi.

n  5. Reyhan Karaca - Sevdik Sevdalandık (1997)

Nannınannaye naaınnına
Nannanınnda yeyey

90'ların başında önemli vokalistlerden biri olan Reyhan Karaca 1997'de çıkan Sevdik Sevdalandık ile dönemin önemli şarkıcılarından biri haline gelmişti. Klipte anlaşılmaz girişi seslendiren yakışıklı genç olarak izlediğimiz Ariel Goldenberg'in ne yazık ki ne saçlarından ne de gençliğinden eser kalmış...


 


 6. Zerrin Özer - Paşa Gönlüm (1996)

Um umbay um um umbay

Radyocu Romina, VJ Bülent, sanatçılar Sezen Aksu, Nilüfer, Ozan Orhon, Ajlan Mine , Erhan Güleryüz, Ah Memedim Zeynep, Deniz Arcak, Kerim Tekin, Aysel Gürel, Reyhan Karaca, Bora Gencer ve daha birçok ünlü ismin Zerrin Özer için biraraya geldiği klip herkesin rengarenk giyimine karşın Kerim Tekin'in simsiyah kıyafetle göründüğü sahneler olması, Zerrin Özer'in yeni yaptırdığı bembeyaz dişleri, Deniz Arcak'ın ebleh bakışları gibi birçok öğe barındırıyor.

 


7. Yıldız Tilbe - Sevdanın Tadı (1994)

Lololo nolay nolay
Nolay lay nolay nolay

Sevdaya övgü, sevdaya yergi. Sevdaya dair Yıldız Tilbe'den muazzam bir anlatım.

 8. Sertab Erener - Aldırma Deli Gönlüm (1992)

Aiyayaia aia aia

Erener'in vokal giriş kısmındaki performansıyla afallattığı, yıprattığı Aldırma Deli Gönlüm, anlaşılmaz girişinin yanısıra Flamenko öğeleri barındırmasıyla da 90'lar seçkisinde yer almayı hak ediyor.

 9. Çelik - Ateşteyim (1993)

Dumkaka... dumkaka...dumkaka...dumkaka...

Dansöz Tanyelinin bacaklarının arasındaki Çelik'in çalıp Tanyeli'nin oynadığı Ateşteyim klibi Çelik'in kazağı, Tanyeli'nin çorabıyla bir renk cümbüşüne dönüşmüş.

 10. Deniz Arcak - Zehir Ettin (1993)

90'ların zıpır kızının etnik motifli şarkısı.

No comments:

Post a Comment